من می خواهم به خارج از کشور بروم

اگر شما قصد سفربه خارج از کشور دارید، ما می توانیم در گرفتن تصمیم آگاهانه به شما کمک نماییم.

معلومات بسیاری درباره زندگی و کار در خارج از کشور و چگونگی دستیابی به آن موجود است. مطمئنا شما اشخاصی را می شناسید که بیرون از افغانستان زندگی می کنند. کسانی که سختی های مسافرت برای رسیدن به مقصد را تجربه کرده اند. کسانی که احتمالا در خارج از کشور با مشکلاتی مواجه هستند و کسانی که عودت کرده اند. مرکز معلومات مهاجرت (MRC) در اینجا در خدمت شماست تا به شما و فامیل تان در هنگام گرفتن تصمیم درباره ترک افغانستان مشوره دهد.

ما به افغان ها در اتخاذ تصمیم آگاهانه هنگام قصد رفتن به خارج از کشور یاری می دهیم. ما درباره موارد ذیل راهنمایی ارائه می کنیم:

 • پروسه ها و مراحل مرتبط برای رفتن به خارج از کشور،
 • فرصت های شغلی در خارج از کشور،
 • فرصت های آموزشی برای افغان ها در خارج از کشور،
 • حقوق و وظایف شما به عنوان مهاجر در کشورهای مقصد،
 • هنجارهای اجتماعی- فرهنگی و قوانین کار در کشورهای مقصد،
 • بررسی قراردادهای کاری در خارج از کشور،
 • نقش نهادهای مختلف افغانستان در روند مهاجرت،
 • چگونگی محافظت از خود و یافتن مکانی برای دریافت کمک در خارج از کشور، در صورت نیاز،
 • اطلاعات در مورد برنامه های ملی توسعه مهارت ها و آموزش حرفه ای،
 • بازگشت امن و موفقانه به افغانستان.

ما یک تیم اختصاصی در مرکز معلومات مهاجر داریم که می تواند با شما به این سؤالات پاسخ دهد. شما می توانید برنامه های خود را مورد بحث قرار دهید و مشاوران طی یک جلسه انفرادی در مرکز معلومات مهاجرت یا از طریق تلفن، برنامه های ارتباطی واتساپ، وایبر و یا اسکایپ، تمام اطلاعات مورد نیاز شما را فراه می سازد.

مشاوره ما بدون هزینه و به شدت محرمانه است.

ما اطلاعات را بر اساس نیازهای شما ارائه می دهیم! برای کسب اطلاعات بیشتر بیایید و با ما دیدار کنید/  تماس بگیرید:

مرکزمعلومات مهاجرت

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان

موبایل: 93799599898+

www.mrcafghanistan.af

 

 

مراقب باشید!

آیا قصد ترک افغانستان را دارید؟ شاید برای کار، برای تحصیل و یا پیوستن به فامیل تان در خارج؟ اگرچنین است، لطفآ برای مصونیت تان نکات ذیل را در نظر بگیرید!

 1. اگاه باشید

  پیش از تصمیم به مهاجرت، تا جایی که ممکن است درباره محل اقامت تان، شرایط زندگی و کاری آنجا، نوعیت کاری که انجام خواهید داد، و درباره همراهان تان معلومات لازم را به دست آورید. با دوستان و خانواده ‌تان، مقامات محلی، نهادهای غیردولتی مرتبط و مرکز معلومات مهاجرت (MRC) مشورت کنید.

 2. قانونی مهاجرت کنید

  مهاجرت بدون ویزه و دیگر اسناد قانونی تصمیم مناسبی نیست. تنها وقتی اقدام به مهاجرت کنید که تمامی اسناد لازم را برای سفر به شمول پاسپورت، ویزه و جواز کار تکمیل باشد. مهاجرت نامنظم شما را در معرض خطرات بسیار قرار می‌دهد بطور مثال سوء استفاده کاری بدون معاش.

 3. گر شما پیشنهاد یا وعده وظیفه از خارج از کشور دریافت نموده اید، استخدام کننده خود را بشناسید

  به هر کسی اعتماد نکنید! تا جایی که ممکن است در باره نهاد استخدام کننده‌ای که به شما جهت فراهم نمودن وظیفه در خارج از کشور کمک کرده، معلومات کسب کنید. اعتبارش چطور است؟ آیا آنها جواز کاری دارند؟ آیا آنها از شما می‌خواهند تا درباره سن تان دروغ بگویید و یا بدون قرارداد کار کنید؟

 4. قبل از قبول پشنهاد کاری قرارداد امضا کنید

  قراردادها مهم هستند! درخواست قراردادی نمایید که توسط نهاد استخدام کننده امضاء شده باشد. هرگاه وظیفه ای را یافتید، درخواست قراردادی را با امضای استخدام‌کننده داشته باشید. بدون قرارداد کار شما قانونی نخواهد بود.

 5. از اسناد خود محافظت نمایید

  اَسناد شخصی خود را حفاظت کنید. از پاسپورت، ویزه، قرارداد کاری و غیره کاپی تهیه کنید. اَسناد اصلی را در محل امن محافظت کرده و کاپی های آنها را با خود بگیرید. اَسناد خود را به افراد دیگر نسپارید و کسی دیگر را اجازه ندهید تا نگهداری کند.

 6. در مواقع عاجل

  آمادگی داشته باشید! همیشه با خود لیست از شماره‌های تلیفون مهم به شمول پولیس محل، آمبولانس، اطفائیه، دوستان و خانواده‌تان، سفارت و یا قنسولگری، نهادهای غیردولتی مرتبط، دفاتر تجاری، نهادهای مهاجرتی خویش و مرکز معلومات مهاجرت (MRC) را همراه خود داشته باشید.

 7. با افراد دیگر در تماس باشید

  از دیگران جدا نباشید. تماس‌های منظم با دوستان و خانواده‌تان در کشور اصلی‌تان داشته باشید. اجازه بدهید آنها در مورد صحت و امنیت شما آگاه باشند. با سایر مهاجرین رابطه دوستانه و منظم داشته باشید. این روش به شما کمک می کند تا یکدیگر را کمک و حمایت نمایید.

 8. از خود محافظت کنید

  که با مشکلی بر می خورید، با شخص مورد اعتماد خود صحبت کنید. به دنبال مشوره و حمایت نهادهای غیردولتی یا مسولین باشید، به طور مثال سفارت خانه کشور شما.

تمام خدمات به طور رایگان فراهم می گردد

ما اطلاعات را بر اساس نیازهای شما ارائه می دهیم! برای کسب اطلاعات بیشتر بیایید و با ما دیدار کنید/ تماس بگیرید:

مرکزمعلومات مهاجرت

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان

واصل آباد عقب فابریکه جنگلک ناحیه هفتم

کابل افغانستان

موبایل: 93799599898+

www.mrcafghanistan.af

آگاه باشید!

سفر بدون ویزا یا جواز کار و یا سایر اسناد قانونی، و یا عبور غیرقانونی از مرزها تصمیم اشتباه است. اگر شما اسناد قانونی در اختیار ندارید و قصد سفر به سایر کشورها را دارید، خود را در معرض خطر بزرگی قرار می دهید. شما در صورت عبور از مرزها با داخل شدن به کشوری دیگر بدون داشتن ویزه، قانون را نقض نمودید.

متوجه باشید!

گروه های خلاف کار یا کمیشن کاران با فعالیت های خویش از مردمی که قصد سفر غیر قانونی را دارند سوء استفاده می‌نمایند.اگر به منظور رفتن به خارج در جستجوی کمک از همچو کمیشن کاران که معلومات، خدمات و اسناد شان را به فروش می‌رسانند استید، نه تنها ممکن است که شدیدآ قرضدار شوید، بلکه در اکثر موارد حقیقت را از شما پنهان نموده و ممکن در نهایت مورد خشونت و سوء استفاده قرار گیرید.

گروه های خلاف کار یا کمیشن کاران همچنین ممکن است به شما وعده یک فرصت شغلی یا فرصتهای خوب دیگر در خارج از کشور بدهند. اگر این وعده بیش از حد معمول عالی به نظر می رسد، احتمالا واقعیت ندارد. مهاجرین و پناهندگان به خصوص در برابر قاچاق انسان، جرمی که از زنان، اطفال و مردان برای اهداف مختلف به شمول سوءاستفاده جسمی و جنسی می نماید، آسیب پذیر می باشند.

هوشیار باشید!

این قاچاقبران انسان پول بسیاری را از شما خواهند گرفت و ممکن است زندگی شما را در طول سفر به خارج از کشور در معرض خطر قرار دهند. حتی ممکن است شما را به مقصد مورد توافق هم نرسانند.

سایر موقعیت‌هایی که می‌تواند شما را در معرض خطر قرار دهند:

در صورتی که به طور قانونی به کشور دیگری سفر کنید، اما بیشتر از حدی که ویزه اجازه داده اقامت کنید، شما مهاجر غیرقانونی محسوب می شوید. همیشه به یاد داشته باشید که اقامت در یک کشور خارجی بدون اسناد صحیح و جواز قانونی، شما را در موقعیتی آسیب‌پذیر قرار خواهد داد.

بدون جواز قانونی، مقامات کشور خارجی شما را اخراج کرده و به افغانستان عودت خواهند داد.

برای معلومات بیشتر، لطفا با مرکز معلومات مهاجرت در کابل در تماس شوید.

مشاورین ما تمامی خدمات را به طور رایگان ارائه می‌نمایند.

شما میتوانید بدون کدام تردید با ما به تماس شوید:

مرکزمعلومات مهاجرت

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان

واصل آباد عقب فابریکه جنگلک ناحیه هفتم

کابل افغانستان

موبایل: 93799599898+

www.mrcafghanistan.af

پیش از عزیمت

مراکز معلومات مهاجرت (MRCs) جلسات راهنمایی رایگان را برای تمام مهاجرین دارای انگیزه و درحال عزیمت (کارگران، متخصصین، محصلین، فامیل ها، مردان و زنان جوان) فراهم می سازد. ما تاکید زیادی بر روی دقت و اعتبار اطلاعات درباره مهاجرت امن در ارتباط با اشتغال، اقامت و تحصیل داریم. جلسات راهنمایی فواید مهاجرت منظم  را روشن ساخته و خطرات و عواقت مهاجرت نامنظم را نشان می دهد.

این جلسات به شما در گرفتن تصمیم آگاهانه کمک می نماید.

ما این جلسات را برای محصلین در انستیتوت های تخنیکی و حرفوی، کالج ها، و دانشگاه ها برگزار می کنیم. این جلسات درباره مهاجرت امن، روندهای مهاجرت جاری و خطرات و عواقب مهاجرت افراد از طریق قاچاق انسان و مهاجر می باشند.

مشاورین مرکز معلومات مهاجرت انستیتوت های تخنیکی، کالج ها، دانشگاه ها و اجتماعات را به منظور جلسات آگاهی رسانی را به طور منظم بازدید می کنند.

لطفا در صورتی که از ما درخواست بازدید از مکتب تان، اجتماع تان، قریه تان برای افزایش آگاهی درباره مهاجرت را دارید، با ما در تماس شوید:

ما اطلاعات را بر اساس نیازهای شما ارائه می دهیم! برای کسب اطلاعات بیشتر بیایید و با ما دیدار کنید/  تماس بگیرید:

مرکزمعلومات مهاجرت

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان

واصل آباد عقب فابریکه جنگلک ناحیه هفتم

کابل افغانستان

موبایل: 93799599898+

www.mrcafghanistan.af

چه کسان دیگری می توانند کمک کنند؟

ما به طور نزدیک با تمام نهادهای دولتی و غیردولتی همکاری داریم که از افرادی همچون شما حمایت می کنند تا به این ترتیب به افغان هایی که قصد سفر رفتن به خارج را دارند، آنهایی که با مشکلاتی در کشور دیگر مواجه می شوند یا این که قصد عودت به کشور خود را دارند، آگاهی رسانی نماید. ما شما را به نهاد یا سازمان غیردولتی (NGO) درستی که به شما در این زمینه های تخصصی کمک می کند، ارجاع می دهیم.

در اینجا یک لیست از لینک های مفید برای خدماتی است که ممکن است برای شما مفید باشد:

مراکز معلومات مهاجرت لینک ها و لیست های ذیل را ارائه می کند:

 • خدمات دولتی ( اداره پاسپورت و غیره)
 • سازمان های غیر دولتی / سازمان های بین المللی (به عنوان مثال برای کمک به بازگشت / ادغام مجدد، حمایت از قربانیان قاچاق و غیره)
 • سفارتخانه هایی که کمک هزینه تحصیلی و غیره فراهم می کنند

و دیگر لینک های مفید که شما می توانید درباره آنان فکر می کنید

آدرس ریاست عمومی ثبت احوال و نفوس: گذشته از چهارراهی تهیه مسکن، نرسیده به سرای شمالی، پهلوی تانک تیل خیرخواه، کابل، افغانستان

آدرس ریاست‌های اتباع خارجی و احصاییه حیاتی: افغانستان، کابل، کارته پروان، مقابل لیسه نادریه،

           

http://www.prd.gov.af/

1.      ریاست پاسپورت (وزارت امور داخله): مطابل ماده سی ونهم قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان و قانون پاسپورت که: «هر افغان حق دارد مطابق به احکام قانون به خارج از افغانستان سفر نماید وبه آن عودت کند.» بنآ اداره مرکزی پاسپورت به منظور صدور واجرای پاسپورت کمپیوتری برای اتباع افغانستان فعالیت می نماید.

http://moi.gov.af/fa/blog/how-to-get-a-new-passport

http://moi.gov.af/fa/page/directorates/passport-procedure/passport-procedure

2.      وزارت امور خارجه – ریاست امور قونسلی: ریاست امور قونسلی وزارت امور خارجه نهاد ارائه دهنده خدمات حقوقی و قونسلی به اتباع کشور بوده و  با حمایت و دفاع از شهروندان بیرون از کشور بر اساس قوانین نافذه داخلی، کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی،  تسهیلات لازم را نیز برای مسافرت و اقامت اتباع خارجی در کشور عزیز ما فراهم می نماید. در افغانستان این خدمات توسط ریاست امور قونسلی در مقر وزارت امور خارجه و در خارج از کشور در نمایندگی سیاسی و قونسلی جمهوری اسلامی افغانستان در بیش از ۶۳ کشور جهان ارائه می گردد. افرادی که قصد رفتن به کشورهای دیگر را دارند، جهت ترجمه و تایید اسناد حقوقی و یا تحصیلی به این وزارت مراجعه می کنند.

(آدرس: وزارت امور خارجه، چهارراهی ملک اضغر، کابل افغانستان)

https://www.econsulate.gov.af

تایید اسناد تحصیلی:

https://www.econsulate.gov.af/attestation/attestation-education-documents.html

                                                                                                                                                                       

3.      وزارت کار و امور اجتماعی: در بخش امور کار، مصونیت اجتماعی، رفاه و تهیه خدمات برای ا شخاص دارای معلولیت و ورثۀ شهداء فعالیت مینماید. وزارت جهت ادا نمودن رسالت خود چهار برنامه را طرح نموده است: (1) برنامۀ رفاه کار و انکشاف مهارتها، (2) برنامۀ رفاه برای ورثۀ شهدا و اشخاص دارای معلولیت، (3) برنامۀ رفاه اجتماعی، (4) برنامه انکشاف ظرفیت اداری و مالی. اهداف و مقاصد این وزارت فراهم نمودن (1) یک شبکۀ موثر مصونیت اجتماعی برای گروپهای محروم و منزوی، (2) تسهیلات لازم جهت انکشاف مهارتها، (3) فرصت های کاریابی و رفاه نیروی کار، (4) تسهیلات و خدمات بهتر برای خانواده های شهداء و معلولین.

http://molsamd.gov.af  

4.      وزارت عدلیه: وزارت عدليه در چوکات قانون اساسي جمهوري اسلامي افغانستان، قانون تشکيلات اساسي دولت و ساير اسناد تقنيني کشور فعاليت مي نمايد. افرادی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند، برای تصدیق برخی اسناد حقوقی نیاز به مراجعه به ریاست عمومی قضایای دولت می باشد.

http://moj.gov.af

وزارت عدلیه - مجموعه قوانین افغانستان

http://laws.moj.gov.af/Home.aspx  

5.      وزارت تحصیلات عالی: این وزارت مسئول مدیریت موسسات تحصیلات عالی دولتی و خصوصی، صدور و تایید اسناد تحصیلات عالی در داخل افغانستان می باشد. همچنین این وزارت بورسیه های رسمی را که کشورهای دیگر برای افغانستان اختصاص داده اند در وبسایت رسمی خود اعلان می نماید.

https://mohe.gov.af

لینک بورسیه ها:

https://mohe.gov.af/prs/scholarship

6.      وزارت معارف: وزارت معارف مسئول مدیرت مکاتب دولتی و خصوصی، دارالمعلمین و انستیتوت های مسلکی در سطح افغانستان می باشد. همچنین این وزارت مسئول تایید اسناد تحصیلی مرتبط می باشد.

http://moe.gov.af

7.      وزارت تجارت: افغان هایی که قصد تجارت با خارج از کشور را دارند برای انجام امور مرتبط به تجارت خارج از مرز و آگاهی از پروسیجر و قوانین تجارت و تفاهم نامه های تجاری بین افغانستان و کشورهای دیگر و سایر فرصتهای تجاری به این وزارت مراجعه می کنند.

http://moci.gov.af

 

8.      لیست کشورهایی که افغانان می توانند بدون ویزه به آنجا سفر کنند:

https://www.dw.com/fa-af/افغان-ها-به-کدام-کشورها-بدون-ویزای-قبلی-سفر-کرده-میتوانند/g-37134442

 

 

مقررات مهاجرت

مرکز معلومات مهاجرت معلومات مرتبط با مهاجرت قانونی را فراهم می‌سازد که شامل بورسیه‌های تحصیلی برای افعان‌ها برای تحصیل در خارج از کشور است. شما در ادامه می‌‌توانید به بعضی از لینک‌های مفید دست یابید. برای دریافت جزئیات بیشتر، به آسانی با تیم مرکز معلومات مهاجرت یه تماس شوید.

بورسیه های تحصیلی برای افغان‌ها برای تحصیل در خارج از کشور:

 • صفحه فیسبوک مرکز معلومات مهاجرت نیز معلومات درباره فرصت های تحصیل موجود برای افغان ها را انعکاس می‌دهد. آدرس صفحه فیسبوک: https://www.facebook.com/mrcafghanistan

 

 • وبسایت وزارت تحصیلات عالی افغانستان مرجع فرصت های تحصیلی برای افغانستان است که از طریق این وزارت اعلام می‌گردد. آدرس وبسایت: https://www.mohe.gov.af/prs/scholarship 

 

 • این وبسایت به دانشجویان جهت تامین بورسیه ها و کمک‌های مالی در یهترین دانشگاه‌های دنیا کمک می‌نماید: https://scholarship-positions.com

 

فرصتهای شغلی برای افغان‌ها:

این مطلب به زودی به روز می‌گردد. تشکر از صبر شما!

سوالات متداول

مرکز معلومات مهاجرت (MRC) چیست؟

مرکز معلومات مهاجرت مکانی است جهت ارائه خدمات به طور مستقیم به مهاجرین به منظور تسهیل و ارتقای مهاجرت قانونی، داوطلبانه، منظم و محافظت شده.

چه کسانی می توانند با ما در تماس شوند؟

افراد دارای انگیزه مهاجرت، کارگران مهاجر، عودت کنندگان، افغان هایی که در خارج از کشور زندگی می کنند، محصلین و اعضای فامیل مهاجرین می توانند با ما تماس بگیرند.

آیا مرکز معلومات مهاجرت می تواند کار را در خارج از کشور انجام دهد؟

نخیر، مرکز معلومات مهاجرت نمی تواند وظیفه ای را در خارج از کشور برای شما تضمین نماید. مرکز معلومات مهاجرت، مرجعی برای اطلاعات و راهنمایی مهاجرین است. مرکز معلومات مهاجرت یک مرکز کاریابی یا اداره استخدام نیست.

آیا مرکز معلومات مهاجرت می تواند برایم ویزا تهیه نماید؟

نخیر، مراکز معلومات مهاجرت نمی توانند تسهیلات ویزا را ارائه دهند. با این حال، ما می توانیم شما را در مراحل دریافت ویزا راهنمایی کنیم.

آیا برای خدمات خود هزینه دریافت می کنید؟

نخیر، تمامی خدمات ما کاملا رایگان است.

آیا مرکز معلومات مهاجرت می تواند جلسات راهنمایی را برای محصلین برگزار نماید؟

بله، مرکز معلومات مهاجرت جلسات راهنمایی را برای محصلین انستیتوت های حرفوی و تخنیکی، کالج ها و دانشگاه ها برگزار می کند. مشاورین مرکز معلومات مهاجرت به طور منظم از انستیتوت های تخنیکی، کالج ها و دانشگاه ها برای برگزاری جلسه آگاهی رسانی بازدید می نمایند.

چه فرصت ها / راه هایی برای محصلانی که می خواهند در خارج از کشور تحصیل کنند، موجود است؟

 • وبسایت وزارت تحصیلات عالی افغانستان مرجع فرصت های تحصیلی برای افغانستان است که از طریق این وزارت اعلام می گردد. آدرس وبسایت: https://www.mohe.gov.af/prs/scholarship 
 • صفحه فیسبوک مرکز معلومات مهاجرت نیز معلومات درباره فرصت های تحصیل موجود برای افغان ها را انعکاس می دهد. آدرس صفحه فیسبوک: https://www.facebook.com/mrcafghanistan 

 

چگونه مرکز معلومات مهاجرت در مهاجرت به خارج از کشور به من کمک می کند؟

مرکز معلومات مهاجرت می تواند به شما اطلاعاتی ارائه دهد که برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد مهاجرت مفید خواهد بود.

کجا می توانی ما را پیدا کنی

مرکزمعلومات مهاجرت
وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان
واصل آباد عقب فابریکه جنگلک ناحیه هفتم
کابل افغانستان

موبایل: 93799599898+

Free Hotline: 5588

Skype: mrcafghanistan

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.